Historia Komputerów

Stary komputer
Przygotowane przez: Easterbilby
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Siedzisz pewnie teraz w wygodnym fotelu, przed wspaniałym, 17 calowym monitorze ciekłokrystalicznym (nie wnikając jakiej marki), słyszysz przyjemne buczenie wiatraczków komputera.

Ręka twoja spoczywa na doskonale wyprofilowanej myszy, nadgarstek opiera się na żelowej podkładce. Przesuwasz oczyma wers po wersie nie zastanawiając się pewnie, nad ciągłą pracą podzespołów komputera, a co dopiero mówić o jego historii… Od czego się zaczęło? Jak powstawał? No właśnie… 

Trudno określić jest powstanie pierwszych prapradziadków komputera. Jako pierwsze uważa się Fenicjanskie liczydła. Były one prymitywnymi poprzednikami komputera. Komputerem zwie się zwykle tą skrzynkę, tak przyjemnie buczącą i do tego resztę kompletu. Jednak kalkulator, zegarek elektryczny, a nawet ten licznik w mikrofalówce są komputerami. Do powstania komputera przyczyniły się kolejne udoskonalenia liczydeł.

W 1623 - Wilhelm Schickard z Tubingen skonstruował sumator liczb do 6 cyfr. Sumator działał na zasadzie sumowania obrotu kół, połączonych przekładnią dziesiętną. Miał nawet dzwonek, sygnalizujący przepełnienie.

W XVII wieku powstało kilka innych przekształceń liczydeł. Wiek XVIII – czas oświecenia ludzie zaczęli dążyć do coraz większych odkryć. W 1786 L. Galvani odkrywa prąd elektryczny w organizmach zwierząt, A. Volta tworzy pierwsze ogniwo elektryczne w 1799 r. Odkrycia te pociągnęły za sobą szereg wynalazków zasilanych energią elektryczną. Dokładnie 107 (użyłem kalkulatora :p) po odkryciu prądu w 1872 r. - Niemiecki mechanik o nazwisku Selling zbudował czterodziałaniowy kalkulator z klawiaturą. Później inny mechanik, Wetzer, dobudował do kalkulatora urządzenie drukujące wyniki na pasku papieru. W 1897 - Karl Ferdinand Braun wynalazł tzw. rurę katodową Brauna, czyli kineskop, który w nieco udoskonalonej wersji znajduje się w każdym monitorze CRT i telewizorze. Niestety nie możesz się takiemu przyjrzeć w końcu masz LCD :P. 

1888 r. - Michał Doliwo - Dobrowolski zbudował indukcyjny silnik elektryczny. Udoskonalony przez Szweda Danielssona, silnik elektryczny o prędkości  obrotowej sterowanej częstotliwością prądu zasilającego, umożliwił konstrukcję elektromechanicznych zespołów wczesnych komputerów, a dziś stanowi napęd pamięci dyskowych i drukarek.  
1929 r.- Amerykański inżynier Warren Marrison, specjalista od pomiarów czasu, zbudował zegar kwarcowy. Zegar składał się z rezonatora kwarcowego i dzielników częstotliwości, czyli liczników binarnych. W każdym współczesnym komputerze jest kilka takich zegarów, narzucających układom cykle pracy. 

W końcu najważniejsze wydarzenie w dziejach historii PC, 1946 - Powstał słynny ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), skonstruowany przez Johna W. Mauchly'ego i J. Presper Eckerta z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Pensylwanii (prace rozpoczęto w 1943 r.). Komputer zajmował pomieszczenie 12 na 6 m. Składał się z 42 szaf z blachy stalowej - każda miała 3 m wysokości, 60 cm szerokości i 30 cm głębokości. Całkowicie lampowy ENIAC (19000 lamp szesnastu typów) mógł wykonywać do 100 000 operacji na sekundę.W tamtych czasach nawet filozofom się nie śniło, aby komputer był wielkości ówczesnego „blaszaka”.  Niedługo po odkryciu komputera nastąpił gwałtowny rozwój „peceta” . Z roku na rok powstawały nowe firmy, wymyślano nowe technologie.

Pierwsze komputery osobiste (personal komputer) były produkowane przez firmę IBM. Gdy stał się on urządzeniem powszechnym wiele firm ruszyło do wyścigu o klienta. Wyścig, który jest jak najbardziej korzystny dal nas, ponieważ im większa konkurencja na rynku, tym niższe ceny produktów. Kilka lat temu gdy komputer w Polsce nie był jeszcze tak powszechny, wspaniały piec z procesorem 900MhZ kosztował 4000zł. Dziś za taką cenę możemy kupić sobie naprawdę świetny zestaw.  

Komputery są nieodzownym elementem dzisiejszego świata. Można je spotkać wszędzie, rozejrzyj się i sam zobacz jak świat jest od niego uzależniony. Gdyby wszystkie komputery na świecie zaatakował groźny wirus, co by się wtedy stało? Kompletny paraliż, chaos. Wielu ludziom utrudniłoby to pracę, codzienne życie, a nawet przyniosło śmierć.

Więc dziękujemy wam Fenicjanie, że zrobiliście te wasze liczydła, bo od Was, to się zaczęło i gdyby nie wy, musiałbym ten cały tekst długopisem pisać, a mama błędy sprawdzać :P.
Przygotowane przez: Damian
2005-11-19 07:46:20