Nigeria: rebelianci MEND grożą firmom naftowym

Wczoraj po atakach MEND na stanowiska firm naftowych, rebelianci z tego ugrupowania dali zachodnim koncernom 24 godziny na opuszczenie Delty Nigru. Dziś przedłużyli je do soboty.

"W sobotę 16 maja o godzinie 00.00 cały region Delty Nigru zostanie objęty strefą zakazu lotów dla śmigłowców i samolotów latających na rzecz firm naftowych" - oświadczenie MEND.

Po wygaśnięciu ultimatum bojownicy będą atakować samoloty firm oraz organizować zamachy na platformy koncernów.

Nigeria pogrążona jest w konflikcie od 2006, kiedy to miejscowi rebelianci, skupieni głównie w ugrupowaniu Ruch na Rzecz Wyzwolenia Delty Nigru (MEND), zainicjowali serię ataków na instalacje przemysłu naftowego w delcie oraz masowe porwania ich pracowników (do 2008 roku porwano ich około dwustu – większość wypuszczono po zapłaceniu okupu, wśród nich było także kilku Polaków).
W wrześniu 2008 rozegrała się tam tygodniowa wojna naftowa.

Miejscowa ludność (głównie przedstawiciele plemion Ijaw i Ogoni) żąda sprawiedliwego podziału dochodów, jakie osiąga państwo z wydobywania ropy naftowej, oraz sprzeciwia się rabunkowej ich zdaniem gospodarce, prowadzonej przez koncerny naftowe, która ma prowadzić do fatalnych skutków ekologicznych w regionie.

Źródła

  • Potentaci naftowi na celowniku - 14 maja 2009
  • Nigerian militants warn oil firms to evacuate staff - 13 maja 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-05-14 00:00:00