Żywa Biblioteka w Rudzie Śląskiej - reportaż

Dziś 9 maja w Rudzie Śląskiej odbyła się pierwsza w historii miasta akcja w przełamywaniu nietolerancji, uprzedzeń i stereotypów pt.Żywa Biblioteka. W tym dniu każdy mógł w Bibliotece Miejskiej na Wirku wypożyczyć ciekawą osobę na półgodzinną rozmowę. Taką przykładową rozmowę z Żywa Książką przeprowadził nasz Wikireporter.

Żywa Biblioteka to projekt, który przełamuje problem nietolerancji i uprzedzeń do innych osób. Do udziału w nim zaproszone zostały Żywe Książki – osoby reprezentujące grupy społeczne, które na co dzień spotykają się z stereotypami na swój temat. W Rudzie Śląskiej Żywymi Książkami byli: Samotny Ojciec, Romka (Cyganka), Gej, Bezdomny, Obcokrajowiec, Wytatuowany, Niepełnosprawny, Żyd, Gorol oraz Kibic Ruchu Chorzów i Kibic Górnika Zabrze.

Aby wypożyczyć Żywą Książkę, czytelnik bezpłatnie mógł się zarejestrować i dostać
specjalną kartę biblioteczną.

W ramach Żywej Biblioteki Amnesty International poprowadziło warsztaty na temat praw człowieka dla uczniów gimnazjum i liceum. Warsztat poprowadziła studentka, która reprezentowała AI. Podczas zajęć poruszono kwestii tolerancji, grup społecznościowych oraz praw człowieka. Omówione zostały m. in. kwestie praw w różnych krajach świata, a także dzisiejsze problemu takie jak aborcja, eutanazja, małżeństwa homoseksualne.

Otwarta została też wystawa plakatu o wykluczeniu społecznym.

Wikinews prezentuje przykładową rozmowę z jedną z Żywych Książek:Romka: Nie wszyscy Romowie kradną, lecz nie zaprzeczam, że to prawda. Wśród Polaków są złodzieje, Polacy też kradną, tyle że was jest więcej i gdy Polak kradnie to nie ma rozgłosu, z kolei gdy my kradniemy to jest rozgłos, bo jesteśmy mniejszością w Polsce. Mamy także taką legendę, że podczas ukrzyżowania Jezusa jeden z Romów ukradł z krzyża gwóźdź, którym przybito Chrystusa do krzyża, by ulżyć mu w cierpieniach. Od tego czasu mamy odpuszczony grzech złodziejstwa.

Tak jesteśmy osobami niezwykle wierzącymi i praktykującymi katolikami, lecz są też ateiści i protestanci, ale to nasza zdecydowana mniejszość.

Pierwotna ojczyzna Romów to Indie, później nasi potomkowie wskutek tamtejszej polityki emigrowali na zachód także do Polski.

Wbrew pozorom Polacy ciepło przyjmują nas w swojej ojczyźnie. Oczywiście zdarzają się przypadki o reguły. Gdy idziemy całymi rodzinami, ulicami miast, bądź jesteśmy na jakiś festynach to wytykają nas palcami i krzyczą O! idą Cygany. Ogólnie nie odczuwam dyskryminacji, to samo jest z moją wnuczką, która może normalnie uczęszczać do polskiej szkoły nie obawiając się jakiś prześladowań.

Nienawidzimy Niemców. Polacy zawsze byli szlachetni i dobrzy dla nas, były sytuacje kiedy to Rom pomagał Polakowi i na odwrót. Nigdy nie wybaczę Niemcom, krzywdy które wyrządzili nam w trakcie II wojny światowej. Mówi się, że Hitler przeznaczył Żydów to eksterminacji, a zapomina się od Romach. Moich przodków zwożono do Auschwitz od 1943 roku. Niemal wszystkich, którzy się w obozie znaleźli od razu zabito. Kiedyś byłam w Niemczech, by się tam utrzymać śpiewałam na ulicy. Zarabiałam nawet 2 tys. euro, lecz nie chciałam tych szwabskich pieniędzy i wyjechałam dalej na zachód.

Nie. Zwiedziłam piękne kraje takie jak Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy. Kocham również Rumunię, gdzie jest najwięcej Romów w Europie, jednak tam w wyniku tamtejszej polityki Romowie są prześladowani, bici, dyskryminowani. Z krajów byłej Jugosławii lubię też Serbię. Jeśli mówimy o Europie to powiem, że nienawidzę też Rosji. Tam za Stalina Romów gwałcono, zabijano, prześladowano, zmuszano do niewolniczej pracy.

Nie, nigdy nie wybaczę im za krzywdy wyrządzone na naszych przodkach.

A dlaczego mieliśmy by się uważać za naród wybrany? My jesteśmy normalnymi wierzącymi ludźmi, nie uważamy się za lepszych od innych, a jeśli Żydzi się takimi uważają to nic nie poradzę.

Jestem pisarką. Obecnie piszę książkę o holocauście.

Nie, staram się odpowiadać na wszystkie pytania rzetelnie, nie zatajając prawdy.

Również dziękuje za rozmowę i życzę powodzenia w życiu.

Źródła


  • Żywa Biblioteka w Rudzie Śląskiej - - 9 maja 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:04