Raport ze Strefy Gazy: 17 stycznia 2009

27 grudnia Izrael, w odpowiedzi na decyzje Hamasu o nieprzedłużaniu zawieszenia broni oraz ostrzał terytorium Izraela rozpoczął ofensywę militarną w Strefie Gazy pod kryptonimemPłynny Ołów''. Celem są dowódcy i infrastruktura palestyńskiego, radykalnego ugrupowania Hamas. Operacja objęła głównie Gazę oraz, w mniejszym stopniu, Chan Junis i Rafah. Według oficjalnych źródeł, izraelskich i palestyńskich, w wyniku izraelskiej operacji zginęło dotychczas około 1 150 Palestyńczyków, a ponad 5 100 zostało rannych – głównie cywile. Z kolei po stronie izraelskiej dotychczas poległo 13 osób - 3 cywili i 10 żołnierzy. 78 cywilów, a także 233 żołnierzy Izraela odniosło rany podczas operacji lądowej, którą Izrael podjął 3 stycznia. Informacje o ofiarach potwierdzają służby ratownictwa medycznego i niezależni obserwatorzy.

Zobacz poprzedni raport z Operacji Płynny Ołów


Sześć osób zginęło w zbombardowanej szkole w mieście Beit Lahija. Oenzetowskie budynki przestają być bezpieczne dla ludności Strefy Gazy.

Wśród ofiar jest kobieta i dziecko, zginęli gdy pierwszy pocisk uderzył bezpośrednio w szkołę. Kolejne pociski wybuchały w pobliżu budynku.

Placówki ONZ przestają być miejscem w których Palestyńczycy mogą czuć się bezpiecznie. To już drugi w tym tygodniu atak na budynek administrowany przez Organizacje Narodów Zjednoczonych. W czwartek pociski spadły na agencję pomocową UNRWA, w której przebywali cywile. Ogółem w ośrodkach pod zwierzchnictwem ONZ przebywa około 45 tys. obywateli Strefy Gazy.

Izrael tłumaczy, że ofiary wśród cywilów są nieuniknione, gdyż Hamas wykorzystuje ludność cywilną jako żywe tarcze.

Hamas będzie walczył z Izraelem w Strefie Gazy, aż zostaną spełnione nasze żądania - poinformowało terrorystyczne ugrupowanie.

Z kolei Izrael w tej chwili jest bardziej przychylny na propozycje rozejmowe.
Mam nadzieję, że weszliśmy w końcową fazę konfliktu i że wkrótce osiągniemy cel, jakim jest trwały spokój. - powiedział Mark Regew, rzecznik izraelskiego rządu.

W niedziele (18 I) odbędzie się konferencja w Kairze z udziałem sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna na której być może zapadną pierwsze decyzje ws. zawieszenia broni.

Z kolei jak donoszą agencje, od początku ataków izraelskich na Strefę Gazy, po stronie palestyńskiej zginęło 1150 osób, a 5100 zostało rannych. Ofiarami są w większości cywile. Ze strony izraelskiej śmierć poniosło 3 cywilów i 10 żołnierzy.

'''Izrael ogłasza jednostronny rozejm

Źródła
  • Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:28:21