Amiga ma 25 lat

Dwadzieścia pięć lat temu zaprezentowano nowy komputer Amiga. Premiera odbyła się dokładnie 23 lipca 1985 w nowojorskim Lincoln Center gdzie pokazano Amigę 1000.

Ten wielozadaniowy mikrokomputer, z 16-bitowym procesorem Motorola 68000 pracującym z prędkością 7.14 MHz, szesnastoma kolorami miał możliwość generowania znakomitego dźwięku i obrazu oraz wykorzystywał graficzny interfejs użytkownika (GUI).

Amiga 1000 był dziełem niewielkiej firmy Amiga Inc. założonej w 1982 przez Jay Miner, wykupionej następnie przez Commodore.

Komputer używał specjalnie dla niego napisanego systemu operacyjnego AmigaOS, dawał użytkownikowi do dyspozycji dźwięk i kolorową grafikę. Komputery Amiga cieszyły się przez całe lata dużą popularnością, do dziś mają licznych zwolenników – tzw. "amigowców". Amiga swoją popularność zawdzięczała głównie dużej liczbie gier i możliwościami w dziedzinie multimediów. Bardziej "poważni" użytkownicy doceniali także jej system operacyjny.

Amigę wykorzystywali również profesjonaliści, głównie w grafice komputerowej na potrzeby telewizji lub przemysłu filmowego. Amiga używana była do efektów specjalnych (np. dzięki programowi Lightwave w filmach takich jak Podniebna krucjata czy serialach jak Seaquest, Babylon 5).

Z czasem modele mikrokomputerów Amiga przegrały jednak konkurencję z popularnym komputerem IBM PC i produkcję ostatniego modelu AmigaOne zakończono na początku XXI wieku.

Źródła

  • Encyklopedia Wikipedia
  • Amiga wciąż śmiga - - 24 lipca 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2021-03-03 07:28:20