Londyn: w walentynki pocałunki protestacyjne przeciw wizycie papieża

W ramach Dnia Świętego Walentego w niedzielę środowiska gejowskie w Londynie organizują flash mob "Kiss-in" w katedrze Westminsterskiej na znak sprzeciwu wobec wizyty papieża w Wielkiej Brytanii. Demonstranci przemaszerują później pod ambasadę Włoch na Grosvenor Square, aby tam kontynuować protest.

Organizatorzy namawiają do publicznego zamanifestowania swojej miłości pięciominutowym jednoczesnym pocałunkiem w największej katolickiej katedrze w tym kraju. Jeden z organizatorów, Nicolas Chinardet powiedział, że ich pomysłem jest wykorzystanie tradycji dnia miłości, aby wysłać Kościołowi katolickiemu swoje stanowisko w sprawie homoseksualizmu. W wypowiedzi dla serwisu Pink News Chinardet stwierdził – Papież i jego akolici powtarzają nam, że Bóg jest Bogiem miłości, więc w dniu nazwanym imieniem jednego ze świętych, patrona miłości i kochanków, zdecydowaliśmy się potraktować jego słowa wprost i pokazać mu, czym miłość naprawdę jest i co może ona uczynić. (…) Zapraszamy pary hetero i homo, wierzących i nie do przyjścia razem i pokazania sprzeciwu wobec kościoła i okazania naszej integracji, miłości i wspólnoty. Powiedzmy w ten sposób kościołowi katolickiemu „snog off!”

Zbiorowy pocałunek zaplanowano na godzinę 13:30 przed katedrą Westminsterską. Organizatorem jest London Humanist Group we współpracy z British Humanist Association, National Secular Society, Gay and Lesbian Humanist Association i gejowską grupą równościową „OutRage!”

Walentynkowy protest wpisuje się w szerszy kontekst dezaprobaty wizyty papieża zaplanowanej na wrzesień. Zarzuca się jej finansowanie z kieszeni podatników na kwotę 20 milionów funtów i podnosi się argumenty przeciw niej, przytaczając negatywne stanowisko papieża w kwestiach homoseksualizmu, równych praw kobiet, prawa do aborcji i stosowania prezerwatyw w profilaktyce AIDS.

Zobacz też

  • "Kiss-in" - gejowski flash mob w walentynki pod katedrami w Paryżu i Metz

Źródła

  • Jessica Geen - Protestors will tell Pope to 'snog off' - Pink News - 12 lutego 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2010-02-14 00:00:00