Łódź: w sierpniu 2012 odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych

Okres wakacyjny to coraz rzadziej "sezon ogórkowy". Liczne instytucje i firmy prześcigają się w organizowaniu (często bezpłatnych) wydarzeń kulturalnych. Tylko w Łodzi i regionie łódzkim odbywa się jednocześnie kilka dużych projektów kulturalnych.

Przegląd wydarzeń kulturalnych w Łodzi i okolicach


Filmy


 • Letni Kinematograf Rozrywkowy - cykl otwartych pokazów filmowych dla mieszkańców i turystów. Obrazy nagradzane na światowych festiwalach wyświetlane będą w wakacyjne piątki od godziny 21.30 na Starym Rynku w Łodzi. W czwartki zaś w siedzibie Muzeum Kinematografii odbywać będą się projekcje filmów "których wspólnym wątkiem jest fantastyka, surrealna poetyka i groza". [2].

Koncerty

 • LDZ Alternatywa - to seria koncertów muzyki, która nie jest głównym nurtem w mass mediach. W sierpniu wystąpią Pictorial Candi, Contemporary Noise Sextet, Jessie Evans oraz Profesjonalizm. Koncerty odbywają się w każdy czwartek od godziny 21.00 w Willi Grohmana. [3].

 • Letnia Akademia Jazzu - to seria wykładów, warsztatów, projekcji filmowych oraz koncertów jazzowych, odbywająca się w każdy wakacyjny czwartek. Akademia organizowana jest przez Wytwórnię już po raz piąty. Podczas Letniej Akademii Jazzu zagrają m.in Maciej Obara International Quartet, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Władysław "Adzik" Sendecki, NDR Big Band oraz String Connection. [4].


 • Kolory Polski - wędrowny festiwal Filharmonii Łódzkiej po raz trzynasty odbywa się w wielu miejscowościach regionu łódzkiego zachęcając nie tylko do obcowania z kulturą ale także to poznania walorów województwa. Na tegoroczną edycję składa się w sumie niemal 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię oraz kilkanaście przez współorganizatorów imprezy. Wystąpią m.in. Trio DagaDana, zespół Alla Vienna, Wojtek Mazolewski Quintet, zespół Kwadrofonik, Joscho Stephan Quartet i zespół Trombastic. Wydarzenia odbywają się w każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia. [6].

 • Manu Summer Jazz Sundays - to organizowane po raz trzeci koncerty jazzowe na rynku CH Manufaktura. Imprezę, 5 sierpnia, zainauguruje trio Chłopcy Kontra Basia. Manu Summer Jazz odbywa się w każdą niedzielę sierpnia od godziny 17.00 [7]

Przedstawienia

 • Letnia Scena Forum - ogólnopolski przegląd teatralny organizowany przez Śródmiejskie Forum Kultury. W każdy czwartek od godziny 19.00 można oglądać przedstawienia wykonaniu teatrów z całej Polski. Dodatkowo we wszystkie niedziele sierpnia, od godziny 16.00 w parku Źródliska, w ramach projektu "Niedziela w Źródliskach" odbywać się będą przedstawienia dla dzieci. [8]

 • RETRO/PER/SPEKTYWY - to organizowany po raz drugi międzynarodowy festiwal teatralny, nawiązując w tym roku w dużym stopniu do żydowskiej tradycji, kultury i historii. Festiwal rozpoczyna się 17 sierpnia i potrwa do 25 sierpnia. [9]


Źródła

 • pap - Łódzkie. Koncertowe lato w regionie łódzkim - - 23 lipca 2012
 • red. - LETNI FESTIWAL SZTUKI 2012 - - 1 lipca 2012
 1. Polówka 2012, szczegółowy program.
 2. Letni Kinematograf Rozrywkowy 2012], szczegółowy program.
 3. LDZ Alternatywa 2012, szczegółowy program.
 4. Letnia Akademia Jazzu 2012, szczegółowy program.
 5. Geyer Music Festiwal 2012, szczegółowy program.
 6. Kolory Polski 2012, szczegółowy program.
 7. Manu Summer Jazz Sundays, szczegółowy program
 8. Letnia Scena Forum, szczegółowy program
 9. 'RETRO/PER/SPEKTYWY 2012, szczegółowy program


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2021-03-03 07:28:15