Łomża: obchody 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu

Ogólnokrajowe obchody 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu odbędą się w dniach 19-21 czerwca w Łomży i Giżycku. Natomiast w dniach 19-20 czerwca odbędzie się 348. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Tuż po zakończeniu pierwszego dnia obrad Konferencji biskupi wezmą udział we Mszy św. z okazji jubileuszu, która rozpocznie się o godzinie 18:00 w łomżyńskiej katedrze.

Mszy św. będzie przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik. W sobotę o godzinie 16:00 w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Natomiast po nabożeństwie przewidziano koncert jubileuszowy.

Ogólnopolskie uroczystości jubileuszowe będą miały miejsce w niedzielę w Giżycku. Na Wzgórzu św. Brunona zostanie odprawiona uroczysta, jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa Prymasa Polski. W sobotę odbędzie się tam spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży.

Rok 2009 jest obchodzony w diecezji ełckiej i łomżyńskiej jako rok św. Brunona z Kwerfurtu. Dodatkowo św. Brunon jest patronem diecezji łomżyńskiej, ełckiej i warmińskiej.

Źródła

  • 1000 lat po śmierci św. Brunona z Kwerfurtu – uroczystości milenijne - Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski - 15 czerwca 2009
  • Obsługa medialna 348. ZP KEP - Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski - 17 czerwca 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-06-19 00:00:00