Otwarto pierwszy w historii "gay house" dla sportowców na zimowych igrzyskach olimpijskich

Kanada. W poniedziałek 9 lutego otwarto w Whistler pawilon Pride House – gejowskiego ośrodka przygotowywanego z myślą o sportowcach, którzy przybędą na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010. Podobny obiekt zostanie otwarty 11 lutego w Vancouver. Jest to pierwsza inicjatywa tego typu związana z olimpiadą.

Oba obiekty Pride House powstały z inicjatywy miejscowych organizacji LGBT, a ich urządzenie wzorowano na pawilonach wystaw światowych. Zawodnicy, działacze sportowi i kibice mają znaleźć w nich przyjazne, "gay-friendly" miejsce, gdzie można będzie spotkać się towarzysko, bawić się oraz "świętować razem różnorodność i integrację poprzez sport". Działalność obiektów ma również zwrócić uwagę na kwestię praw LGBT oraz problem homofobii w sporcie.

W trakcie olimpiady oba miejsca mają obfitować w szereg eventów. Na zainstalowanych monitorach relacjonowane będą równolegle relacje sportowe z przebiegu konkurencji sportowych. Funkcjonować będzie przestrzeń do wykorzystania dla mediów do przeprowadzania wywiadów, sale konferencyjne oraz część z barem i sklepikami. We wnętrzach znajdują instalacje artystyczne, m.in. wystawa fotografii Jeffa Shenga pt. "Fearless" ("Nieustraszeni") prezentująca portrety "młodych i odważnych" – sportowców z USA i Kanady, z rozgrywek na szczeblu międzyszkolnym i międzyuczelnianym, którzy dokonali publicznego coming outu. W holu obiektu w Whistler odsłonięto szczególne działo Edmunda Haakosona – rzeźbę hokeisty, która w zamyśle artystycznym na nawiązywać do wzorców klasycznego, nagiego piękna greckich herosów.

Obiekty będą otwarte do 21 marca. Wstęp jest wolny i otwarty dla wszystkich. Organizatorzy chcą, aby sportowcy geje i lesbijki korzystali z Pride House dumni ze swojej orientacji seksualnej. Liczą przy tym na promocję organizowanych tuż po zamknięciu igrzysk, własnych zawodów sportowych pod nazwą "Gay Ski Week". Mają również nadzieję, że ich pomysł zainspiruje kolejne olimpijskie miasto, Londyn, który będzie gościł olimpiadę w 2012 roku.

Źródła

  • Pride House - oficjalny serwis - dostęp 10 lutego 2010 r.
  • "PRIDE House Whistler" to open doors for the 2010 Olympic & Paralympic Winter Games - - dostęp 10 lutego 2010 r.
  • Cyd Zeigler - Pride House opens in Vancouver. First-ever gay house opens for 2010 Winter Olympics - - 9 lutego 2010 r.
  • Quidnunc - Tęcza nad Vancouver - - 9 lutego 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:05