Żydzi budują replikę Świątyni Jerozolimskiej na obszarze Autonomii Palestyńskiej

]]
]]
i Kopuła na Skale]]
Ortodoksyjni Żydzi budują kopię Świątyni Salomona.

Izraelscy osadnicy z osiedla Micpe Jerycho na Zachodnim Brzegu niedaleko Jerycha w Autonomii Palestyńskiej, poinformowali o przystąpieniu do budowy naturalnej wielkości repliki Świątyni Jerozolimskiej.

Zbudowana Świątynia w Jerozolimie za czasów króla Salomona, gdzie według Biblii spoczywać miała Arka Przymierza, była niszczona dwukrotnie: podczas najazdu babilońskiego w VI w. p.n.e. oraz przez Rzymian w 70 r. Obecnie jego jedyną pozostałością jest fragment zachodniego muru znany jako Ściana Płaczu, a na Wzgórzu Świątynnym znajdują się muzułmańskie Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Religijni fanatycy izraelscy mówią, że model Świątyni Jerozolimskiej zostanie wykorzystany w specjalnej "szkole kapłanów" (kohenów), która została uroczyście otwarta w tym osiedlu. Nowi kapłani służyć będą w Trzeciej Świątyni, która zostanie postawiona w Jerozolimie - zapowiadają fanatycy.

Muzułmanie wszelkie działania zmierzające do rozpoczęcia odbudowy świątyni odbierają jako zapowiedz przejęcia przez Żydów Góry Świątynnej, na której znajduje się meczet Al-Aksa i tzw. Kopuła Skały, stanowiące świętość dla muzułmanów. Tradycyjna islamska wizja końca dziejów utrzymuje, że wstępem do apokalipsy będzie odebranie tych miejsc wiernym proroka przez Żydów, co spowoduje powtórne przyjście „Mesjasza” i ostateczne rozstrzygnięcie konfliktu pomiędzy Dobrem a Złem. Wszelkie działania ortodoksów związane z odbudową świątyni powodują nerwowe reakcje muzułmanów.

Zapowiedź budowy nowej świątyni może doprowadzić do eskalacji i tak już gwałtownych zamieszek izraelsko-arabskich, trwających od kilku dni w okolicach Wzgórza Moria. Umiarkowani przywódcy palestyńscy z Ramallah ostrzegają przed wybuchem "trzeciej intifady".

Galeria i ciekawostkiŹródła

  • PAP - Fanatycy budują replikę Świątyni Jerozolimskiej - - 8 października 2009
  • jagor, IAR, PAP - Napięcie w Jerozolimie. Ortodoksi budują kopię Świątyni Salomona - - 8 października 2009
  • PAP - Żydzi budują nową Świątynię Jerozolimską - - 8 października 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:06