Niemcy: protesty na trasach planowanych przewozów odpadów radioaktywnych

W sobotę, dziesiątki tysięcy ludzi protestowało w Niemczech przeciwko planom transportu odpadów jądrowych przez niemieckie miasta. Odpady mają być sprowadzane od przyszłego miesiąca. Protesty odbyły się w 120 miastach na trasach planowanych transportów, od Karlsruhe do Gorleben. Uczestniczyło w nich według organizatorów do 20 tys. ludzi.

Gorleben, gdzie mieszka ok. 600 osób, ma stać się miejscem tymczasowego składowania odpadów, w kontenerach typu „Castor”. Pierwsze transporty mają się rozpocząć na początku listopada. Przewożone będzie paliwo z zakładu utylizacji na przylądku La Hague we Francji.

Przedstawiciel antyatomowej inicjatywy "Ausgestrahlt" zapowiedział, że sobotnie protesty są tylko preludium do demonstracji planowanej na 6 listopada w Dannenbergu, gdzie mają się zjawić dziesiątki tysięcy demonstrantów. W Hanowerze według organizatorów protestowało 3000 osób, według policji 1500.

Według Ośrodka Studiów Wschodnich, wprowadzenie składowania odpadów jest konsekwencją przyjęcia przez Niemcy strategii zmniejszania emisji CO2 poprzez przedłużanie działania elektrowni atomowych na terenie Unii Europejskiej. Długofalowa strategia energetyczna Niemiec przyjęta została przez rząd tego kraju pod koniec września 2008.

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Niemcy: Dziesiątki tysięcy ludzi protestowały przeciwko transportom odpadów jądrowych
  • Łukasz Antas - Nowa strategia energetyczna RFN - - 6 października 2010
  • Nuclear power protestors mobilize around Germany - - 23 października 2010
  • David Levitz - Tens of thousands protest against new atomic waste plans - - 23 października 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:05