Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem na wniosek Autonomii Palestyńskiej na liście UNESCO

]]

W październiku 2011 roku UNESCO podjęło decyzję przyznania pełnych praw członkowskich Autonomii Palestyńskiej. 28 czerwca 2012 w Sankt Petersburgu, gdzie w tym tygodniu obraduje Komisja Światowego Dziedzictwa, na specjalnym posiedzeniu zwołanym w trybie pilnym, UNESCO na wniosek Autonomii Palestyńskiej podjęło decyzję o wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa w niebezpieczeństwie (lista towarzysząca Liście światowego dziedzictwa) Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem i trasy pielgrzymkowej do Bazyliki.

Autonomia wnioskowała taki tryb podjęcia decyzji motywując „degradacją kompleksu na skutek izraelskiej okupacji”.

Izrael oprotestował nadzwyczajny tryb podjęcia decyzji, który sugeruje jej polityczność i brak ochrony tego miejsca.

Przeciwne decyzji były także wszystkie trzy kościoły opiekujące się tym miejscem (grecki, ormiański i katolicki).

Stały przedstawiciel Stanów Zjednoczonych przy UNESCO David Killion wyraził rozczarowanie swojego kraju z powodu podjętej przez Komisję decyzji. - To ciało nie powinno być upolitycznione. [...] Miejsce ma ogromne znaczenie religijne i historyczne, jednak zastosowany nagły tryb decyzji jest zarezerwowany tylko dla skrajnych przypadków.

Premier Autonomii Palestyńskiej Salam Fajjad wyraził zadowolenie z podjętej przez Komitet decyzji i nazwał ją „zwycięstwem praw człowieka, sprawiedliwości i ludzkości”. Wyraził także nadzieję, że międzynarodowe organizacje „położą kres okupacji izraelskiej palestyńskiego dziedzictwa i kultury”.

Decyzja została podjęta 13 głosami za, 6 przeciw i 2 wstrzymującymi się.

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu Bazylika Narodzenia Pańskiego na wniosek Autonomii Palestyńskiej na liście UNESCO


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2012-07-01 00:00:00