Portugalia: zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci

poniedziałek, 25 stycznia 2010
8 stycznia 2010 Parlament Portugalii uchwalił w pierwszym czytaniu prawo zezwalające na zawieranie związków małżeńskich przez osoby tej samej płci, nie przewidując jednak możliwości adoptowania przez nie dzieci. Ustawa czeka na podpis prezydenta Aníbala Cavaco Silvy i mogłaby wejść w życie w kwietniu 2010. Prezydent reprezentuje konserwatywną opcję polityczną, ale zwolennicy ustawy dysponują możliwością odrzucenia jego weta. Tym samym Portugalia stanie się szóstym krajem w Europie akceptującym takie związki. Wcześniej zrobiły to Holandia, Belgia, Hiszpania, Norwegia i Szwecja.

Przyjęta ustawa usuwa z dotychczasowego prawa przepis mówiący, że małżeństwo może być zawarte przez osoby różnych płci. Za przyjęciem tych rozwiązań prawnych głosowały: Partia Socjalistyczna, Blok Lewicy, Portugalska Partia Komunistyczna oraz PEV, przeciwko zaś Partia Socjaldemokratyczna i Demokratyczne i Socjalne Centrum / Partia Ludowa. Centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna domagała się przeprowadzenia referendum narodowego w tej sprawie, podpierając się przy tym apelem portugalskiego episkopatu. W 230-osobowym parlamencie za głosowało 125 deputowanych, przeciw było 99. Dalej idący wniosek, złożony przez Blok Lewicy i Partię Ekologiczną "Zielonych", aby zezwolić małżeństwom homoseksualnym na adoptowanie dzieci, został odrzucony, jednak organizacje gejowskie zapowiadają, że będą walczyć również o to prawo.

— To prawo koryguje błąd — mówił premier José Sócrates w przemówieniu do parlamentarzystów — Kończy bezcelowe cierpienie. (...) To niewielka zmiana w prawie, to prawda. Ale jest to bardzo ważny i symboliczny krok w kierunku zapewnienia szacunku dla wartości kluczowych dla każdego demokratycznego, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa. Wartości takich jak wolność, równość i brak dyskryminacji. — Jego zdaniem małżeństwa homoseksualne są też sposobem na unowocześnienie Portugalii.

Homoseksualizm przestał być zwalczany przez prawo Portugalii w 1982 r. W 2001 wprowadzono przepisy zezwalające na zawieranie gejowskim i lesbijskim parom cywilnych związków, regulując tym samym niektóre kwestie podatkowe i własnościowe. Obecnie zrównano prawa wszystkich obywateli m.in. w sprawie przejmowania nazwiska partnera i dziedziczenia.

Portugalia jest krajem, w którym 3/4 mieszkańców deklaruje katolicyzm. Próby wprowadzenia małżeństw dla osób tej samej płci napotykały wcześniej na zdecydowane reakcje środowisk religijnych i konserwatywnych. Katolicy zebrali tym razem 91 000 podpisów pod listem protestacyjnym, m.in. na meczach piłkarskich.

Linki zewnętrzne


Źródła

  • ro - Portugalia: tak dla "homomałżeństw" - - 9 stycznia 2010
  • gejl - Portugalia za legalizacją homomałżeństw - - 10 stycznia 2010
  • Małgorzata Tryc-Ostrowska , ap , dpa - Portugalia: Zielone światło dla małżeństw gejów - "Rzeczpospolita" - 16 grudnia 2009
  • KAI/Ecclesia/AFP - Związki homoseksualne - episkopat dopuszcza referendum - Katolicka Agencja Informacyjna - 13 listopada 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:07