Polska jest już gotowa do negocjacji członkostwa w ESA

Rząd Polski wykonał pierwszy krok w ramach przystąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Premier podpisał instrukcję negocjacyjną z ESA wraz ze wszystkimi załącznikami.

Premier Donald Tusk podpisał instrukcję negocjacyjną z ESA w sprawie przystąpienia do tej agencji. Informacja, którą Ministerstwo Gospodarki potwierdzi w swoim serwisie prasowym za kilka dni, dotarła do redaktorów portali i uczestników konsultacji społecznych nad programem rozwoju technologii kosmicznych. Informację przekazał organizator konsultacji społecznych, Mateusz Wolski z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów:

Polskie środowiska naukowe i przemysłowe od lat zabiegały o zrzeszenie naszego kraju z Europejską Agencją Kosmiczną. Przez lata kolejne rządy wykazywały nikłe zainteresowanie członkostwem w ESA, mimo że wśród partii politycznych panowała zgodność, że Polska powinna być członkiem tej organizacji (niezależnej od Unii Europejskiej). Pod koniec 2007 roku, na skutek kilku jednoczesnych akcji różnych grup, ówczesny rząd postanowił podpisać program PECS, czyli swoisty "przedsionek" do ESA. Od tego czasu trwały różne działania, nie zawsze przejrzyste - wydawało się nawet, że PECS zostanie "zamrożony" na nieokreślony czas. Dopiero pod koniec zeszłego roku nastąpiło zwiększenie składki na PECS o 15 milionów złotych.

W kolejnych miesiącach docierały różne i sprzeczne informacje - pewne źródła twierdziły, że Polska wstąpi do ESA dopiero w 2014 roku. Z innych źródeł docierały informacje, że strona rządowa jest zainteresowana szybkim wejściem Polski do ESA - ta informacja dzisiaj została potwierdzona.

Jedno z ważniejszych pytań na jakie będzie musiał odpowiedzieć sobie rząd jest związane z wysokością składki do ESA. W tej chwili nie wiadomo, ile będzie ona wynosić - pojawiają się jedynie głosy, że musi to być minimum 15 mln euro rocznie, czyli około 60 mln złotych.

Źródła

  • Oficjalne - początek negocjacji członkostwa Polski z ESA - - 13 czerwca 2011
  • Jan Pomierny - Pierwsze komentarze po rozpoczęciu przez Polskę negocjacji w sprawie przystąpienia do ESA - - 14 czerwca 2011


ru: Польша готова вести переговоры о членстве в ЕКА

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:26:06