Łódź: mieszkańcy biorą przestrzeń w swoje ręce

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Grupa Pewnych Osób ponownie postanowiła samodzielnie uporać się z problemami w przestrzeni miejskiej.

Ostatnia akcja łodzian polegała na przestawieniu słupa ogłoszeniowego stojącego w centrum miasta. Słup należący do Teatru Jaracza został postawiony zgodnie z zezwoleniem Zarządu Dróg i Transportu na chodniku, niestety w tak niefortunny sposób, że piesi, aby go ominąć musieli chodzić po trawniku.

Na problem zwracał uwagę już cztery lata temu dziennikarz Gazety Wyborczej: "żeby go ominąć, trzeba deptać trawnik. Trzeba by przesunąć zawalidrogę, ale gdzie? Na trawnik nie, bo nie należy on do Zarządu Dróg i Transportu. W bok też nie, bo zatarasuje przejście dla pieszych. Sytuacja patowa".

Niestety od tamtej pory słup stał w tym samym miejscu. Kilka dni temu członkowie Grupy Pewnych Osób postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i po prostu przestawić słup, tak aby odzyskać 1,5 metra chodnika dla pieszych.

Grupa Pewnych Osób działa w Łodzi zwracając uwagę na lokalne problemy często dotyczące przestrzeni miejskiej: nielegalne budy, nieestetyczne reklamy czy brak trawników. Nie jest to żadne stowarzyszenie czy formalna grupa, a jedynie nieformalna grupa ludzi, która skrzykuje się przez internet gdy jest to konieczne.

W ostatnim czasie Grupa Pewnych Osób chciała zorganizować "Urodziny Peżota" - auta zaparkowanego w nielegalnym miejscu, w centrum miasta, i nieuruchamianego przez właściciela przez ponad rok. Przez internet udało się ustalić szczegóły imprezy i listę gości. Jednak dzień przed "urodzinami" okazało się, że samochód - z którym od ponad roku nie mogły poradzić sobie miejskie służby - zniknął. Czy to dzięki nagłośnieniu sprawy i zainteresowania tym konkretnym samochodem mediów? Nie wiadomo.

Źródła

  • Maciej Stańczyk - Miejska partyzantka: przesunęli słup, bo zawadzał - Gazeta Wyborcza - 9 marca 2012
  • GPO - Urodziny Peżota - - styczeń 2012
  • redakcja - wyprawi urodziny Peżota [AKTUALIZACJA|NF] - HaloŁódź - 18 stycznia 2012


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:27:03