Oświadczenie Jerzego Buzka w sprawie homofobii

Europarlament powinien w dalszym ciągu sprzeciwiać się homofobii, bez względu na to, czy ma miejsce wewnątrz czy na zewnątrz Unii Europejskiej. (…) Musimy upewnić się, że przyszłe pokolenia Europejczyków wyrosną przyzwyczajone do kultury otwartości, niedyskryminacji i tolerancji — powiedział szef Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek w oficjalnym komunikacie prasowym wydanym w przeddzień Międzynarodowego Dnia Przeciw z Homofobii, obchodzonego w tym roku po raz szósty 17 maja.'''

|220px]]
Unia Europejska jest zobowiązana do walki z dyskryminacją na jakimkolwiek tle, a homofobia nie jest wyjątkiem. Zobowiązanie to jest zapisane w naszych podstawowych aktach prawnych: zarówno w Karcie Praw Podstawowych, jak i w Traktacie o UE. Parlament Europejski powinien w dalszym ciągu silnie sprzeciwiać się homofobii. Bez względu na to, czy ma miejsce wewnątrz czy na zewnątrz UE. — Jerzy Buzek podkreślał również, że homofobia jest rażącym naruszeniem godności ludzkiej i praw podstawowych i dlatego musi być zdecydowanie potępiana. Nadmienił przy tym o przypadkach pozbawiania podstawowych praw, przypadkach tortur oraz penalizacji kontaktów homoseksualnych, zagrożonych w niektórych krajach nawet karą śmierci. Stwierdził również, że stanowi oczywiste naruszenie, a nawet regresję w respektowaniu praw człowieka.

Linki zewnętrzne

  • Film z oświadczeniem Jerzego Buzka do pobrania]

Źródła

  • Buzek: PE przeciw homofobii - za - 17 maja 2010 r.
  • Oświadczenie przewodniczącego Buzka z okazji szóstych obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Homofobią - Oficjalny serwis przewodniczącego Parlamentu Europejskliego - 16 maja 2010 r.
  • Inga Czerny - Buzek: PE przeciw homofobii wewnątrz i poza UE - Polska Agencja Prasowa - 17 maja 2010 r.


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:27:05