Hillary Clinton przybyła do Iraku

Jak podaje PAP, amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton przybyła do Bagdadu z niezapowiedzianą wizytą.– Jest to niebezpieczny moment, gdyż fala przemocy w Iraku osiągnęła bardzo poważne rozmiary. Mamy do czynienia z krwawymi zamachami samobójczymi i chciałabym poznać opinię na temat tych aktów i co można zrobić, by im zapobiec'' – powiedziała Clinton.

W Iraku od czwartku w serii zamachów samobójczych m.in. przeciwko szyickim pielgrzymom irańskim zginęło co najmniej 140 osób. W kwietniu, który jest najbardziej krwawym miesiącem od początku roku, w aktach przemocy śmierć poniosło 250 osób, a prawie 700 zostało rannych.

Podczas swojej wizyty Clinton podkreśliła, że pomimo fali przemocy Irak dokonał ogromnych wysiłków i zasługuje na wsparcie. Jej zdaniem ostatnie zamachy świadczą o tym, że ekstremiści „boją się, że iracki rząd jest na właściwym kursie”.

To pierwsza wizyta Hillary Clinton w Iraku od objęcia przez nią stanowiska sekretarza stanu – może być ostatnią, ponieważ za 9 tygodni planowane jest wycofanie sił amerykańskich z miast irackich.

Zobacz też

  • Irak: kolejne ataki terrorystów w cieniu domniemanego schwytania ich szefa - 24 kwietnia
  • Irak: ok. 68 osób zginęło w dwóch zamachach terrorystycznych - 23 kwietnia

Źródła

  • "Irak jest na właściwej drodze" - 25 kwietnia 2009


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-04-25 00:00:00