Rosja rozmieściła rakiety balistyczne przy polskiej granicy

Według doniesień rosyjskich mediów w Zachodnim okręgu wojskowym obejmującym Obwód Kaliningradzki rozmieszczono pociski balistyczne krótkiego zasięgu Iskander.

Przyjęcie "Iskanderów" na wyposażenie Okręgu potwierdził jego dowódca Arkady Bahini. Jak zauważają rosyjskie źródła, rozmieszczenie pocisków w Obwodzie Kaliningradzkim pozwoli objąć ich zasięgiem ponad połowę terytorium Polski. Dodatkowe lokalizacje na Półwyspie Kolskim i w okolicach Petersburga pozwoliłyby na rażenie celów położonych w znacznej części Półwyspu Skandynawskiego oraz na uderzenie w większość instalacji NATO znajdujących się w regionie północnego Bałtyku.

Według Rosjan rozmieszczenie rakiet jest odpowiedzią na zagrożenie od strony stacjonującej na Litwie rotacyjnej eskadry lotniczej NATO oraz plany utworzenia w Polsce bazy lotniczej dla amerykańskich samolotów F-16 i Herkules mających stacjonować w Łasku.

Rakiety w unowocześnionej wersji Iskander-M mają zasięg do 500 km i mogą zostać uzbrojone w taktyczne głowice jądrowe. Według zapowiedzi rosyjskich władz, docelowo w pociski typu Iskander mają zostać wyposażone wszystkie okręgi wojskowe w Rosji.

Źródła

  • Siergiej Balmasov - Rosja odpowiada NATO "Iskanderami" - - 16 grudnia 2010


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:27:06