Moskwa: na lotnisku Domodiedowo w wyniku eksplozji zginęło kilkadziesiąt osób

W poniedziałek doszło do eksplozji na Moskiewskim lotnisku Domodiedowo. W zamachu zginęło co najmniej 35 osób i ponad 150 jest rannych.

Wybuch miał miejsce o 16.37 czasu lokalnego (14.37 czasu polskiego).
Według informacji podanych przez rosyjski portal informacyjny lifenews przyczyną wybuchu był samobójczy zamach terrorystyczny. Inne źródła, podają, że bomba przyleciała w bagażu, a The Moscow News podaje, że bomba mogła być umieszczona w azjatyckiej restauracji w strefie odlotów. Wybuchło 7 kg trotylu. Media i agencie informacyjne podają sprzeczne informacje dotyczące dokładnego miejsca wybuchu.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Federacji Rosyjskiej podał, iż w zamachu zginęło co najmniej 35 osób i ponad 150 jest rannych.
Wszystkie loty, które miały lądować na Domodiediewie kierowane są na inne moskiewskie lotnisko Szeremietiewo.
„Opłakujemy ofiary ataku terrorystycznego na lotnisku Domodiedowo. Jego organizatorzy będą namierzeni i ukarani
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew
Prezydent rozporządził wprowadzenie specjalnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stołecznych lotniskach, a także na dworcach kolejowych. Zaostrzono też kontrolę w moskiewskim metrze. Powołano sztab kryzysowy i komisję śledczą.

Kondolencje narodowi rosyjskiemu złożył Bronisław Komorowski. Naród Polski łączy się w solidarności i żałobie z Narodem Rosyjskim w tym smutnym dniu - napisał polski prezydent w depeszy kondolencyjnej. Proszę przyjąć moje szczere kondolencje i wyrazy najgłębszego współczucia - na ręce Władimira Putina kondolencje złożył Donald Tusk.

Port lotniczy Moskwa-Domodiedowo jest najruchliwszym lotniczym portem pasażerskim Moskwy i Rosji. Korzysta z niego ponad 80 linii lotniczych latających do ponad 200 miast na całym świecie.

29 marca 2010 przeprowadzone zostały ataki terrorystyczne na dwóch stacjach moskiewskiego metra. W wyniku eksplozji bomb, które zostały zdetonowane przez kobiety-samobójczynie, zginęło co najmniej 39 osób, a 102 zostały ranne. Był to najbardziej krwawy zamach w Moskwie od ataku z 6 lutego 2004, który również odbył się na stacji metra, w którym życie straciło 41 osób.

Źródła

  • Взрыв в аэропорту Домодедово: 20 погибших - - 24 stycznia - - 24 stycznia 2011
  • Zamach na lotnisku w Moskwie - 31 osób nie żyje, 130 rannych - - 24 stycznia 2011
  • Dziesiątki ofiar w Moskwie. Było dwóch samobójców? - - 24 stycznia 2011
  • "Naród Polski łączy się z Narodem Rosyjskim" - - 24 stycznia 2011


cs: Sebevražedný atentátník zabil na moskevském letišti 35 lidí

eo: Terora ago en la flughaveno Domodedovo (Moskvo, Rusio)

ru: Взрыв в аэропорту Домодедово

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2018-07-12 03:27:06