Mistrzostwa Świata w piłce nożnej

Piłka nożna
Przygotowane przez: fabbio
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Niektórzy uważają, że piłka nożna jest stara jak świat. Inni, że dopiero (już?) 3400 lat p.n.e. grano w Chinach w coś, co można uznać za pradziada dzisiejszej piłki. W gry piłką zabawiano się w starożytnych Tebach, Egipcie, Grecji, Japonii, Mongolii i Ameryce Południowej. Tak więc przodków jest wielu, a ewolucja doprowadziła zapewne do zmian - miejmy nadzieję, że na lepsze.

Pierwszy raz słowo "football" wypowiedziane zostało w Anglii ... w 1486 roku! Gra przeżywała swoje wzloty i upadki, jednak jej popularność wzrastała z wieku na wiek, osiągając apogeum pod koniec wieku XX. W 1825 r. powstała pierwsza drużyna futbolowa, chociaż przepisy pozwalały na granie czym popadnie - również rękoma. W 1857 r. powstał pierwszy w świecie klub piłkarski: Sheffield Club, 13 lat później było ich już - ciągle w Anglii - 41. Pierwszy związek piłki nożnej "The Football Association", powstał w 1863 r. I może dlatego matką dzisiejszej piłki nożnej jest Anglia...

Początki mistrzostw
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej narodziły się 26 maja 1920 roku, gdy FIFA ogłosiła swoje plany do zorganizowania rozgrywek o mistrzostwo świata. Podczas zorganizowanego w czerwcu 1929 roku Kongresu Generalnego FIFA, gdy prezydentem organizacji był Jules Rimet, został przyjęty wniosek (stosunkiem głosów: 25-5) o stworzenie Mistrzostw Świata. W konsekwencji I MŚ zostały rozegrane w 1930 roku w Urugwaju, niestety złożyło się tak, że był to okres pomiędzy Pierwszą Wojną Światową, a wielkim światowym kryzysem ekonomicznym (1929), dlatego też niektóre europejskie kraje musiały odmowić startu w rozgrywkach. Od tej pory Mistrzostwa Świata rozgrywane są co cztery lata, wyjątek stanowi dwanaście lat pomiędzy 1938 a 1950 rokiem, gdy trwała Druga Wojna Światowa (1939-45).

Dotychczas w historii MŚ były dwa trofea do zdobycia dla mistrza. Oryginalny puchar stworzył francuski rzeźbiarz Abel LaFleur. Trofeum zostało wykonane ze złota. Rzeźba przedstawiała Lady of Victory (czyli panią Zwycięstwa), która na wyciągniętych rękach podtrzymuje ośmiokątny pucharek i stoi na marmurowej podstawie (zdjęcie obok). Trofeum nazwano "Jules Rimet Cup" (czyli "Puchar Jules'a Rimet'a") na cześć założyciela Mistrzostw Świata.

Następnie nazwę uproszczono nazywając puchar zwyczajnie - "World Cup" ("Puchar Świata"). Statuetka waży około 3,8 kg, wysokość- 35 cm. Puchar ten ma interesującą historie. W czasie II Wojny Światowej został schowany przed Niemcami pod łóżkiem. Gdy przetrwał wojnę, puchar został skradziony w 1966 w Anglii z publicznej wystawy. Na szczęście szybko został znaleziony w kontenerze ze śmieciami przez psa wabiącego się "Pikles". W 1970 roku Brazylia zdobyła puchar na własność jako jedyna drużyna, która wygrała Mistrzostwa Świata trzy razy. W 1983 roku w Brazylii puchar został ponownie skradziony i niestety tym razem do tej pory nie został odzyskany. Przypuszcza się, że złodzieje przetopili trofeum. Brazylijska Federacja Piłkarska (CFB) ma teraz duplikat pucharu.

Drugie trofeum zostało wybrane przez FIFA w 1974 roku z 53 różnych projektów. Zwyciężył projekt włoskiego rzeźbiarza Silvio Gazazniga. Rzeźba wykonana jest z 18 karatowego złota, wysokości 36 cm, wadze 4,970 g i na zawsze należy do FIFA. Zwycięzca Mistrzostw Świata otrzymuje statuetkę na przechowanie do następnych Mistrzostw oraz otrzymuje replikę. Autor rzeźby opisuję ją tak: rzeźba "(...) reprezentuje moment zwycięstwa w meczu".
Przygotowane przez: Przemek
2005-11-18 19:05:11