Rozłam wśród rebelianckich sojuszników podczas somalijskiej wojny domowej

Do niespodziewanej sytuacji doszło podczas somalijskiej wojny domowej. Islamistyczne ugrupowania rebelianckie Hizbul Islam oraz Al-Shaabab, które razem dążyły do obalenia prezydenta Sharifa Aheikha Ahmeda, teraz walczą przeciwko sobie. Wrogość frakcji islamistycznych trwa od początku października.

Relacje między frakcjami kontrolującymi południe kraju zaczęły się psuć we wrześniu 2009. Dwa ugrupowania kontrolujące m. in. Kismayo ustaliły, iż będą rotacyjne sprawować władzę nad miastem po sześć miesięcy. Al-Shaabab kontrolujący
większość miast południa Somalii odmówił po upływie czasu oddania władzy Hizbul Islam.

W związku z tym 1 października wybuchły walki w Kismayo między Al-Shaabab, a Hizbul Islam. W wyniku walk poległo 12 rebeliantów, a 70 zostało rannych. Co najmniej 17 osób zginęło w trakcie serii bitew w nocy 5 października. Rzecznik somalijskiej frakcji rebeliantów Hizbul Islam powiedział, że zaprosili zagranicznych bojowników do walki z Al-Shabaab. 7 października doszło do starć w pobliżu wioski w pobliżu Janay Abdalla. Pierwszy atak o 4 rano tego dnia zmusił Szebabów do odwrotu.

Walki między dawnymi sojusznikami trwają nadal. Oznacza to że w wojnie zaangażowane są trzy strony. Są nimi wojska prezydenta Ahmeda wspomagane przez armię etiopską oraz formacje bojówek Ahlus Sunnah Wal Jamaah, które latem toczyły udane boje w centralnej Somalii.

Od czasu wybuchu walk między rebeliantami, znacznie zmalała liczba ataków na wojska Unii Afrykańskiej (AMISOM),
a bitwa w Mogadiszu tocząca się od maja, praktycznie zakończyła się. W tej sytuacji wstrzymana została także ofensywa islamistów w centralnej Somalii.

Po majowej ofensywie rebelianci zdobyli znaczną część centralnej Somalii, jednak w w wyniku walk, które toczyły się latem 2009 wojsk etiopsko-somalijskie i bojówki lojalne prezydentowi Ahmedowi odzyskały kontrole nad okręgami Mareeg, Galgudud oraz Shabellaha Dhexe.

Źródła

  • Somali factions battle in Kismayo - Al Jazeera English
  • Somalia: 17 killed in renewed clashes near Kismayo - Garowe Online


Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5
2009-10-14 00:00:00