Czy owa nowość w rynku księgarskim jak E-book, wyprze standardowo drukowaną literaturę?

E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Pomału wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków szczególnie w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dodanych do różnorakich programów komputerowych.

Łącznie z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swą działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się bardzo popularne. Doprowadziło do tego dużo zalet takiej formy książki do których główną jest niski koszt produkcji. Współczesne e booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf gwarantującym bezpieczeństwo wiadomości w nich umieszczonych, ponieważ takich plików nie da się redagować bez specjalnego programu.
regały z książkami w księgarni
Przygotowane przez: brewbooks
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć kilka książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. W związku z tym księgarnia jest mniej odwiedzana.

czytnik ebook kindle
Przygotowane przez: bfishadow
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Miłośnicy powieści biją na alarm widząc, że sprzedaż książek kolosalnie spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Jednakże bezpłatne ebooki to możliwość na powrót wielu do czytania (przykłady: e-informatyka na Jest to głównie podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak zwykły ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych konieczne jest zewnętrzne źródło światła. Nie należy odbierać tego jako minus, a wręcz przeciwnie. Przecież zwykłe książki papierowe też czytamy tylko przy świetle. Dodatkową zaletą czytników ebooków jest mnóstwo innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzyki, czy też przeglądać internet. Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przekonani jeszcze do wydawania równocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obawy związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym ogromnego problemu i czytelnicy mają wciąż do wyboru różnorakie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków (takich jak tu: e-podręczniki do szkoły), ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 dostrzeżono duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy także zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie drukowanej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają duży wzrost o kilkaset procent rocznie rynku ebooków.


Polecamy też

Czy czytanie pozycji książkowych może być dla nas nadzwyczaj dużą przyjemnością?

biblioteka
Przygotowane przez: Roman Boed
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Czytanie książkę z pewnością jest przez wielu z nas uznawane za bardzo ciekawą pasję. W tym miejscu w rzeczy samej nie sposób się nie zgodzić z takim przedstawieniem faktów. Praktyka pokazuje nam bowiem, że nadzwyczaj raz za razem lubimy czytać interesujące książki, tym samym nieustannie poszukujemy wartych uwagi tytułów. Z dnia na dzień bezsprzecznie na rynku znajduje się coraz więcej książek, tym samym też bardzo trudno jest znaleźć odpowiednią dla siebie.

Osiągalne w sieci darmowe ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej. Można je czytać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze specjalnym oprogramowaniem oraz na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest leciutki, możemy schować go do torebki czy kieszeni, a jednocześnie możemy na niego wgrać kilkaset publikacji.
2018-07-11 18:58:02