Jak spędzać czas z pociechami

Dzieciństwo to czas, kojarzący się zazwyczaj z wesołą zabawą i brakiem kłopotów. Przywodzi na myśl też opiekę i troskę rodziców, jaka powinna być w tym czasie zapewniona. Aktualnie jednak jest wiele przypadków, w których rodzice nie opiekują się swoimi dziećmi. Często wypływa to z ich obowiązków związanych z pracą; gdy oboje rodzice chodzą do pracy, dziecko pozostawiają w żłobku, przedszkolu lub na oku opiekunki. W rzeczywistości czas spędzany z własnymi pociechami jest niezwykle istotny i ma wielki wpływ na umysł dziecka i jego przyszłe życie. Z tego powodu nawet najbardziej zapracowani dorośli powinni mieć czas dla własnych pociech, czasami także kosztem własnej pracy. Wiele osób bowiem w późniejszym czasie żałuje, że nie miało bliższego i częstszego kontaktu z pociechami. Form tego spędzania czasu jest bardzo wiele.

dziecko z ojcem
Przygotowane przez: Ethan Hein
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Czytanie
W ostatnich latach niezwykle często podkreśla się, jak istotne dla rozwoju najmłodszych jest czytanie im literatury przez opiekunów. Również aktywność fizyczna. Pomocne są więc wyposażenie placów zabaw, napisał o tym. Niektórzy są nawet zdania, że powinno się czytać już dziecku nienarodzonemu, ponieważ głos rodziców działa na nie uspokajająco. Czytanie przez rodziców to nie tylko czynność pomagająca najmłodszym zasnąć, poznać nowe wyrazy czy kontynuować naukę czytania czy alfabetu. Taka forma spędzania czasu również w znaczny sposób zacieśnia więzi między najmłodszymi a rodzicami a na te pierwsze ma działanie uspokajające, szczególnie jeżeli staje się to codziennym rytuałem. Warto również okazać własne zaangażowanie podczas czytania, interpretując określoną opowieść we własnym stylu. W ten sposób dziecko bardziej ją zapamięta.

Ruch na świeżym powietrzu
Ruch jest potrzebny ludziom w każdym wieku. Dla dzieci ma to znaczenie dla ich organizmu, który nieustannie rozwija się. Dla rodziców wspólna zabawa z dziećmi to dobra forma odpoczynku od obowiązków i zwykłych zajęć. Można przykładowo pójść na plac zabaw, poznaj informacje, na którym dziecko bawi się samo lub z rówieśnikami. Opiekunowie z kolei mogą w tym czasie odpocząć. W zależności od przyrządów znajdujących się na placu zabaw zabawy dzieci są zróżnicowane. Czasami wystarczy jedynie mieć własną piłkę do gry (gry maszyny) z innymi dziećmi. Różnorodne ćwiczenia wykonywane na drabinkach i pozostałych elementach pozwalają najmłodszym wyrobić kondycję fizyczną.
2023-02-17 13:27:10